bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 8761160



*

nr 876 1160


Gunnar Norrman

(f. 1912), Sverige


Etsning, Gunnar Norrman (f. 1912), "Vassrand", 8/18, motivet: 10x14


Gunnar Norrman, född 1912, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2014
kl 18:21:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/2 17:25:44 1      800 kr
17/2 17:40:16 2      1.300 kr
17/2 17:59:48 3      1.600 kr
17/2 18:00:43 3      2.200 kr
17/2 18:02:22 2      1.900 kr
17/2 18:03:27 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi samlat litografier och etsningar med mera av Albin Amelin, Hans Arnold, Enrico Baj, Louis Bastin, Ola Billgren, Ernst Billgren, Olle Bonniér, Gunnar Brusewitz, Slas St ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Gunnar Norrman

Gunnar Norrman, född 1912, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Gunnar Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik gunnar norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 5402 Blandteknik
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 18:49
  • 5067 Etsning
    "Saltmätaregatan", Ernst Hällgren (1889-1944), Sve..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 20:31
  • 5062 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, ung k..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 18:47
  • 5228 Etsning
    Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 20:20
  • 5395 Etsning
    Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Komposition ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 19:11
  • 5398 Etsning
    Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Kom..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 18:10




Ladda ner broschyr