bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosor/mynthållare 13115008



*

nr 1311 5008


Dosor/mynthållare

silver, 5 st. Diameter: 3,5-4,5. Vikt: 85 g


Utrop:

700 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 mars 2020
kl 18:27:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/2 05:21:35 1      400 kr
27/2 11:39:57 2      500 kr
1/3 21:02:36 3      700 kr
2/3 12:53:50 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosor mynthållare silver ädelmetall
  • 8001 Bägare
    silver, Borgila, 850g ca, 1953, Invändigt förgylld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:54
  • 8030 Bestick
    silver, bruttovikt: 147,4g. Gravyr. Längd: 16-21cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:58
  • 8029 Bestick
    silver, bruttovikt: 88,2g. Kniv & gaffel. Längd: 1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 19:35




Ladda ner broschyr