bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cigarettskrin 10007118



*

nr 1000 7118


Cigarettskrin

Silver, Siam, längd: 16 cm, bredd 11 cm, 330 g brutto


Konditionsrapport: bucklor

Utrop:

800 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:11:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/12 12:25:59 1      500 kr
11/12 07:33:25 2      900 kr
14/12 11:43:00 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettskrin siam silver thailand ädelmetall
  • 6040 Bägare
    silver, Graverad, 1901. Höjd: 11 cm. Vikt: ca 80g.
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 19:39
  • 6529 Bestick
    3 delar, silver, bruttovikt: 63,9g. Längd: 11,5-13cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 20:26
  • 6254 Bestick
    Gense, diverse
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 18:01




Ladda ner broschyr