bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cigarettetui 13038414



*

nr 1303 8414


Cigarettetui

silver, 8x9. Vikt: 70g.


Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 20:32:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:43:05 1      250 kr
27/1 11:07:15 2      150 kr
27/1 11:07:15 1      200 kr (Budbetjänt)
27/1 18:49:00 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettetui silver ädelmetall
  • 5007 Bägare
    silver, 5 delar, Ryssland. Höjd: 4,5-8,5. Vikt: 110 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:25
  • 5117 Bestick
    Silver / benskaft, Sheffield England. Längd: 17-21..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 5008 Dosor/mynthåll..
    silver, 5 st. Diameter: 3,5-4,5. Vikt: 85 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:27
  • 5352 Fat
    16st, Nysilver. Diameter: 10- 34cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:39
  • 5648 Gräddkanna
    silver, London, 1800-tal. Höjd: 14 cm. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:15
  • 5499 Silver
    7 delar, bägare med mera. Höjd: 3,5-9 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:59




Ladda ner broschyr