KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 13049022

nr 1304 9022

Nils Nilsson Skum

(1872-1951), Sverige

Blandteknik, Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med ren och två samer med hund, på baksidan fasttejpad sten från fjället. Signerad 1939. Motivet: 38x52 cm

Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

12.000 kr

måndag 27 januari 2020
kl 18:07:45

  • Klassiska
  • 27 jan

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Nils Nilsson Skum

Läs mer om Nils Nilsson Skum