KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 13049024

nr 1304 9024

Nils Nilsson Skum

(1872-1951), Sverige

Blandteknik, Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med två renar, akjor och kåta. Signerad 1941. Motivet: 39x49 cm

Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

4.800 kr

måndag 27 januari 2020
kl 20:10:18

  • Klassiska
  • 27 jan

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Nils Nilsson Skum

Läs mer om Nils Nilsson Skum