bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 12343432



*

nr 1234 3432


Bestickuppsättning

106 delar, nysilver, Franska Liljan, bland annat Skinkbestick


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:22:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 16:05:49 1      Vinnande bud
10/2 17:02:13 2      800 kr
10/2 17:02:13 1      900 kr (Budbetjänt)
11/2 08:46:29 2      1.000 kr
11/2 08:46:29 1      1.100 kr (Budbetjänt)
11/2 08:59:16 2      1.200 kr
11/2 08:59:16 1      1.300 kr (Budbetjänt)
11/2 17:54:22 3      1.400 kr
11/2 17:54:22 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: besticksuppsättning bestickuppsättning franska liljan matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 5007 Bägare
    silver, 5 delar, Ryssland. Höjd: 4,5-8,5. Vikt: 110 g
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:25
  • 7301 Bålskål
    Nysilver / glas, Jugend. Höjd: 38 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:38
  • 5117 Bestick
    Silver / benskaft, Sheffield England. Längd: 17-21..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 5008 Dosor/mynthåll..
    silver, 5 st. Diameter: 3,5-4,5. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:27
  • 5352 Fat
    16st, Nysilver. Diameter: 10- 34cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:39
  • 5648 Gräddkanna
    silver, London, 1800-tal. Höjd: 14 cm. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:15




Ladda ner broschyr