bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 10007192



*

nr 1000 7192


Bestick

silver, 11 del, 1800-tal, vikt. 680g, längd: 18-22 cm


Konditionsrapport: Monogram

Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 19:56:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 16:14:15 1      1.200 kr
11/12 16:29:48 2      1.000 kr
11/12 16:29:48 1      1.100 kr (Budbetjänt)
12/12 10:21:18 3      1.600 kr
12/12 12:24:00 4      1.700 kr
14/12 13:43:45 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver vikt ädelmetall
  • 4051 Bestickuppsätt..
    54 delar, silver, Chippendale
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 48 dagar
    9 december kl 20:56
  • 6065 Fiskbestick
    24 delar, Nysilver, Svensk spets, i Etui. Längd: 1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 oktober kl 18:26
  • 6355 Matbestick
    silver, handtag i pärlemo. Bruttovikt: ca 180g. Lä..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 oktober kl 20:36




Ladda ner broschyr