bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 10007192



*

nr 1000 7192


Bestick

silver, 11 del, 1800-tal, vikt. 680g, längd: 18-22 cm


Konditionsrapport: Monogram

Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 19:56:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 16:14:15 1      1.200 kr
11/12 16:29:48 2      1.000 kr
11/12 16:29:48 1      1.100 kr (Budbetjänt)
12/12 10:21:18 3      1.600 kr
12/12 12:24:00 4      1.700 kr
14/12 13:43:45 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver vikt ädelmetall
  • 1021 Bestick
    16 delar, silver, WA Bolin, Modell I, 5 smörgåsgaf..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    14 december kl 18:43
  • 6465 Bestick
    ca 45 delar, Nysilver, Chippendale, med schatull.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:43
  • 6245 Bestick
    Nysilver, gaffel med kniv. Längd: 27-31cm, med etui
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:13
  • 6551 Fiskbestick
    nysilver, 12+ 12 delar, Svensk modell. Längd: 19-2..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:20
  • 6671 Parti silver
    diverse, bestick, 9 delar. Längd: 14-21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:23
  • 4425 Smörgåsbestick
    19 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stock..//
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:53




Ladda ner broschyr