bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12512008



*

nr 1251 2008


Bestick

4 delar, silver, "Uppsala", salladsbestick + osthyvel + såsslev. Vikt: ca 286g.


Utrop:

1.200 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 18:18:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/4 16:19:02 1      1.200 kr
25/4 12:06:45 2      2.000 kr
28/4 01:12:56 3      1.500 kr
28/4 01:12:56 2      1.600 kr (Budbetjänt)
28/4 01:14:18 3      1.700 kr
28/4 01:14:18 2      1.800 kr (Budbetjänt)
28/4 18:19:14 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick osthyvel salladsbestick silver såsslev ädelmetall
  • 7305 Bestick
    2 + 3 + 1 delar, silver, 1800-tal. Längd: 17-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 20:39
  • 7170 Bestick
    52 delar, Rosenholm, silver, längd, 11-20 cm ca.
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 19:44
  • 7301 Bestick
    nysilver, diverse
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 20:35
  • 7348 Bestick
    nysilver, Franska Liljan
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 18:44
  • 7289 Bestick
    Svensk spets, nysilver. Längd: 11-23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 19:15
  • 7311 Bestickuppsätt..
    81 delar, silver, GAB/CGH. Längd: 18-24 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 20:59




Ladda ner broschyr