bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bålskål 13117301



*

nr 1311 7301


Bålskål

Nysilver / glas, Jugend. Höjd: 38 cm


Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 mars 2020
kl 18:38:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/2 16:20:29 1      1.000 kr
27/2 18:00:50 2      1.300 kr
1/3 12:40:21 3      1.500 kr
2/3 16:55:47 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau bålskål glas jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8001 Bägare
    silver, Borgila, 850g ca, 1953, Invändigt förgylld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 20:54
  • 8030 Bestick
    silver, bruttovikt: 147,4g. Gravyr. Längd: 16-21cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 20:58
  • 8029 Bestick
    silver, bruttovikt: 88,2g. Kniv & gaffel. Längd: 1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 19:35
  • 8032 Bestickuppsätt..
    silver, 107 delar, 1940. Längd: 12-25 bruttovikt: ..//
    Aktuellt bud: 10.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 19:35
  • 5460 Bläckhorn
    Silver / kristall, Tillverkarstämpel "NK", 1917, g..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:36
  • 8050 Brevkniv
    silver, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Längd..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 20:44




Ladda ner broschyr