bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bakelsespade 14392040



*

nr 1439 2040


Bakelsespade

silver, Paris, Frankrike, Lappara Gabriel, 1900-tal. Längd: 29,5cm. Vikt: 168g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2021
kl 20:51:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 21:51:40 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 13 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakelsespade europa frankrike fransk franska franskt lappara gabriel paris silver ädelmetall
  • 6134 Bägare
    6 st, silver. Höjd: 5 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 19:37
  • 1022 Bägare
    silver, Petter Eneroth Stockholm 1777. ( verksam i..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 18:18
  • 6189 Bestick
    12+ 10st, silver, modell: svenskt spets. Längd: 21..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 19:58
  • 6367 Borstar
    3 delar, silver. Längd: 16-21cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:35
  • 6217 Bricka
    silver, CG Hallberg, 1930. Diameter: 38, graverad...//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:17
  • 6396 Bricka med han..
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 38x52-61 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 18:57




Ladda ner broschyr