bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12617729



*

nr 1261 7729


Bägare

silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 17 juni 2019
kl 18:59:43


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver ädelmetall
  • 1290 Bägare
    silver, Ryssland, 1184. Höjd: 6,5 cm, Vikt: 54 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 augusti kl 20:38




Ladda ner broschyr