bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12617729



*

nr 1261 7729


Bägare

silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g


Utgick


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver ädelmetall
  • 2542 Bägare
    2 + 1, silver, bland annat Mema. Höjd: 6,5 - 11 cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 juni kl 20:03
  • 2543 Bägare
    silver, 1700-tal. Höjd: 8 cm, vikt. 47 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 juni kl 20:05




Ladda ner broschyr