bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12531091



*

nr 1253 1091


Bägare

silver, 1783. Hans Langberg (1762-1813), Söderhamn, Höjd: 18cm. Vikt: ca 403g.


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 18:34:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/5 16:32:10 1      Vinnande bud
6/5 15:02:55 2      4.200 kr
6/5 15:02:55 1      4.400 kr (Budbetjänt)
6/5 15:03:40 2      4.600 kr
6/5 15:03:40 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare hans langberg silver söderhamn ädelmetall
  • 7427 Bägare
    2 st, Böhmen. Höjd: 11 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:28
  • 7286 Bägare
    2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:17
  • 7285 Bägare
    silver, 1900-tal. Höjd: 19
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:16
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vik..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 19:43
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:26
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:49




Ladda ner broschyr