bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12571123



*

nr 1257 1123


Bägare

silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vikt: ca 79 g


Utrop:

2.600 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 2.000 kr (per 06:53:28)
Uppdatera
Visning

fredag 24/5, lördag 25/5, söndag 26/5 och måndag 27/5


Auktionen
avslutas:

måndag 27 maj kl 19:43:46


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/5 17:31:01 1      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt collin bägare silver ädelmetall
  • 7427 Bägare
    2 st, Böhmen. Höjd: 11 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:28
  • 7286 Bägare
    2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:17
  • 7285 Bägare
    silver, 1900-tal. Höjd: 19
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:16
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:26
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:49
  • 7729 Bägare
    silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 18:59




Ladda ner broschyr