bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12571123



*

nr 1257 1123


Bägare

silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vikt: ca 79 g


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 maj 2019
kl 19:43:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/5 17:31:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt collin bägare silver ädelmetall
  • 3539 Bägare
    silver, 1940, Stockholm. Höjd: 13 cm. Vikt: 290 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:24
  • 5007 Bägare
    silver, 5 delar, Ryssland. Höjd: 4,5-8,5. Vikt: 110 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:52
  • 5644 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1936, Delvis förgylld. Höjd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 20:24
  • 6050 Bägare
    silver, London. 1767, JP. Höjd: 12 cm
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:52
  • 5499 Silver
    7 delar, bägare med mera. Höjd: 3,5-9 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:27




Ladda ner broschyr