GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 13061095

nr 1306 1095

Assietter

9 st, Majolika, Villeroy & Boch. Diameter: 17 cm

Konditionsrapport: en med nagg

måndag 10 februari 2020
kl 19:46:39

Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.