bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Askkoppar 12779076



*

nr 1277 9076


Askkoppar

8 st, silver. Diameter: 7 cm, Vikt: ca 130 g


Utrop:

700 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 september 2019
kl 18:21:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/9 14:14:27 1      350 kr
26/9 17:22:13 2      400 kr
30/9 17:06:10 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkoppar silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 20:02
  • 6539 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 18:43
  • 6198 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 57 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 19:01
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr