bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Armband 13038119



*

nr 1303 8119


Armband

silver. Vikt: 37g. Bismarck, längd: 20cm


Utrop:

500 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 19:22:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/1 15:23:23 1      100 kr
22/1 16:57:35 2      200 kr
23/1 12:03:27 3      200 kr
23/1 12:03:27 2      200 kr (Budbetjänt)
23/1 12:03:55 3      250 kr
25/1 11:16:38 4      300 kr
25/1 11:17:00 4      350 kr
25/1 12:05:23 2      350 kr
25/1 12:05:23 4      350 kr (Budbetjänt)
25/1 12:06:03 2      400 kr
25/1 12:39:35 4      450 kr
26/1 17:17:57 5      500 kr
27/1 13:50:49 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband bismarck silver ädelmetall
  • 5078 Armbandsur
    Certina Labora, 1950-tal, manuell, stål. Diameter:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:57
  • 5104 Armbandsur
    Swatch, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Limi..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:49




Ladda ner broschyr