bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Armband 12343260



*

nr 1234 3260


Armband

+ ring, 2 delar, silver, Gussi, 1952, stenar, bruttovikt: ca 40 g. LÄngd: 18,5cm


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:31:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/2 12:39:20 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband gussi ring silver smycken stenar vintage ädelmetall
  • 5159 Armband
    18k guld. Vikt: ca 30, längd: ca 22 cm
    Aktuellt bud: 9.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 20:33
  • 5192 Armband
    Flodpärlor. Längd: 20 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 18:51
  • 5050 Armband
    silver, Mexico, diameter: 8,50g ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 20:07
  • 5049 Armband
    Sterlingsilver, Georg Jensen. Vikt: 20 g. Längd: c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 18:26
  • 5078 Armbandsur
    Certina Labora, 1950-tal, manuell, stål. Diameter:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 18:53
  • 5104 Armbandsur
    Swatch, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Limi..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 18:17




Ladda ner broschyr