bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 12342471



*

nr 1234 2471


Emil Åberg

(1864-1940), Sverige


Akvareller, 3 st. Emil Åberg (1864-1940), Sverige. Landskap, 5x8,3,4,8x 8,3, resp. 8,5x9


Emil Åberg, född 1864 i Uppsala, död 27 mars 1940, svensk målare.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:54:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 10:57:16 1      150 kr
8/2 12:15:33 2      200 kr
8/2 12:16:06 2      250 kr
8/2 14:08:25 3      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Emil Åberg

Emil Åberg, född 1864 i Uppsala, död 27 mars 1940, svensk målare.

Läs mer om Emil Åberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller emil åberg landskap landskapsmotiv landskapsmåleri resp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 5146 Akvarell
    Bengt Riton (1945-1994), Sverige. Fiskskålen. Moti..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 19:19
  • 3324 Akvarell
    Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fartyg. Signera..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 20:46
  • 3504 Akvarell
    Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Eze. Signer..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 20:08
  • 5228 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. "Norrpada". Signerad Tings..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 20:12
  • 5638 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -91, skä..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 19:27
  • 5241 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Motiv från Rättvik, 21/7-9..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 18:48




Ladda ner broschyr