bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 12342471



*

nr 1234 2471


Emil Åberg

(1864-1940), Sverige


Akvareller, 3 st. Emil Åberg (1864-1940), Sverige. Landskap, 5x8,3,4,8x 8,3, resp. 8,5x9


Emil Åberg, född 1864 i Uppsala, död 27 mars 1940, svensk målare.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:54:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 10:57:16 1      150 kr
8/2 12:15:33 2      200 kr
8/2 12:16:06 2      250 kr
8/2 14:08:25 3      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Emil Åberg

Emil Åberg, född 1864 i Uppsala, död 27 mars 1940, svensk målare.

Läs mer om Emil Åberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller emil åberg landskap landskapsmotiv landskapsmåleri resp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 3010 Akvarell
    Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. L..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    30 sept kl 20:39
  • 6123 Akvarell
    Eduardo Navone (1844-1912), Italien. Musicerande s..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    30 sept kl 19:00
  • 7297 Akvarell
    FP Dawson, kust med båtar, signerad. Motivet: 12x2..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 18:12
  • 3031 Akvarell
    Hans Dahl, Landskap med skojande figurer, signerad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    30 sept kl 20:47
  • 7183 Akvarell
    Johan Pettersson. Signerad, daterad 1995, bladets ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 19:53
  • 9310 Akvarell
    Lars Hofsjö (f. 1931), Sverige. Hus. Signerad. Mot..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 18:44




Ladda ner broschyr