KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12261036

nr 1226 1036

Max Goldstein - Mago

(1925-2008), Sverige

Akvarell, Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Kostymskiss till musikalen "Sommarnattens leende (A Little Night Music)". Skissen föreställer rollfiguren Madame Armfeldt och denna klänning bars av Zarah Leander i uppsättningen på Folkan i Stockholm. Signerad, daterad Mago 73, akvarell. Motivet: 40,5x29 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors

Max Goldstein - Mago, svensk kostymtecknare och målare född 1925, död 2008.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

4.500 kr

torsdag 18 oktober 2018
kl 18:00:00

     150 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     250 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     400 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     600 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     700 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)

  • Tema
  • 18 okt

Stadsbrudskåren

Läs mer om Stadsbrudskåren

Max Goldstein - Mago

Läs mer om Max Goldstein - Mago