bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10933035



*

nr 1093 3035


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47


Konditionsrapport: skadad duk

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

12.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2017
kl 20:34:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 14:24:17 1      4.000 kr
27/2 20:07:48 2      5.400 kr
27/2 20:11:57 2      6.800 kr
27/2 20:27:29 3      4.800 kr
27/2 20:27:30 2      5.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:39 3      5.800 kr
27/2 20:27:39 2      6.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:48 3      8.400 kr
27/2 20:28:20 2      Vinnande bud
27/2 20:28:55 3      9.600 kr
27/2 20:28:55 2      9.800 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:02 3      10.500 kr
27/2 20:29:02 2      11.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:44 3      12.000 kr
27/2 20:29:44 2      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 27 feb

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Läs mer om Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 2033 Akvarell
    Arthur Bassett Waller (1882-1975), signerad, "Rock..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:45
  • 4115 Akvarell
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Timmer, signe..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:22
  • 4004 Akvarell
    Kina, kustklippor, 38x59 cm. Signerad
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:11
  • 4087 Akvarell
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinnor, signer..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:37
  • 2215 Akvarell
    Monogramsignerad, E. F. 09,32x24 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:21
  • 2280 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ryssland, Vinter, 39x50 cm..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:05




Ladda ner broschyr