bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 1013 Blomstervas
    Keramik, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), hö..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:13
  • 1275 Fruktskål
    + vas, Orrefors, diameter: 28 cm, höjd: 24 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:15
  • 1378 Golvvas
    "Nila", Allingsås keramik, 1950-tal, höjd: 52 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:25
  • 7349 Hänkelvas
    Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, fa..//
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:36
  • 8726 Skålar
    + vaser, 4 delar, bland annat Kosta Boda, höjd: 10-29
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:05
  • 1327 Vas
    + burkar, 3 delar, Porslin, nutida, höjd: 12-35
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 20:15