bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 1312 Bordslampfot
    modifierad vas, Kina
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:32
  • 1104 Buddha
    + vas, 5 st, höjd: 9-22 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 18:59
  • 1077 Fat
    + vas + saltkar, Orientaliskt, diameter: 26 cm, hö..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:31
  • 9345 Karaff
    + glas+ vas+ skål, Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938)..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:12
  • 8447 Oljemålning
    Georg Lodström (1915-1972), Vasabron, signerad. -6..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 20:05
  • 9188 Vas
    + fat på fot, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen (D..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:10