bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 7558 Golvvas
    Glas/metall, höjd: 111 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 20:20
  • 7486 Golvvas
    Kina, höjd: 62 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:21
  • 4004 Golvvas
    porslin, Japan, omkring 1900, höjd: 78 cm
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    30 maj kl 18:28
  • 6062 Praktvaser
    2 st, snarlika, porslin, Japan, 1800-talets slut, ..//
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:54
  • 7235 Skålfat
    + vas, Musselmalet, höjd: 11 Dia: 17, Blond
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:33
  • 7477 Tulpanvas
    Fajans, höjd: 22 cm
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 20:02