bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 7350 Lockurna
    + väggvas, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:25
  • 8250 Penselvaser
    Ett par, Kina, höjd: 28 cm, Tidigt 1900-tal, på so..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:16
  • 8261 Vas
    + skål, Bertil Vallien (f. 1938), Kosta Boda, höjd..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:22
  • 8233 Vas
    + skål, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), höjd: ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 18:02
  • 8221 Vas
    + skål, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), höjd..//
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:45
  • 7265 Vas
    höjd: 30 cm, kristall
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:48