bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 5365 Orkidévas
    Tapio Wirkkala (1915-1985), Iittala, höjd: 7 cm cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 19:34
  • 5255 Skål+vas
    Göran Wärff (f. 1933), Kosta, 1900-tal, diameter: ..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 20:02
  • 8007 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Pt, 1974, Vasabron, mo..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    24 augusti kl 19:56
  • 6135 Vas
    Ingrid Atterberg (1920-2008), UE Upsala-Ekeby, höj..//
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 18:13
  • 5372 Vas
    Japan, höjd: 51 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 19:57
  • 6183 Vas
    Orrefors, höjd: 28 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 19:55

Vad r den vrd?