bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 5043 Golvvas
    Ekeby, höjd, 51
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:35
  • 5044 Golvvas
    Herman Kähler (1846-1917), höjd: 42 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:35
  • 3409 Golvvas
    Kina, höjd: 59 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:39
  • 2115 Hänkelvas
    Rörstrand, 1800-tal, höjd: 36 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 18:10
  • 5296 Penselvaser
    2 st, höjd: 18-29, trä/porslin
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:55
  • 5019 Skål
    + vas, Rökfärgat glas, höjd: 13-24
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:03