bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 1441 Bordslampfot
    Imari, modifierad vas, höjd: 35 ca
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:47
  • 9205 Brudkrona
    silver, förgylld, dekor av Vasakärve, 1942, höjd: ..//
    Just nu: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:27
  • 9400 Hänkelvas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 28 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:11
  • 1266 Vas
    + 2 skålar, Gustavsberg, Friberg, (2 st harpälsgla..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:32
  • 1075 Vas
    + ingerfärskrus, Kina, höjd: 14-26
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:48
  • 8002 Vas
    1700-/1800-tal, Kina, höjd: 26 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:23