bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 7774203



*
Vas

nr 777 4203


med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 33


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2012
kl 19:52:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 16:32:19 1      100 kr
17/9 19:42:35 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 4317 Besticksuppsät..
    ca 110 delar, nysilver, Modell Vasa
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 augusti kl 19:23
  • 3006 Oljemålning
    Erik Tryggelin (1878-1962), Vasabron, signerad. 19..//
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 augusti kl 18:10
  • 4438 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Figur med vaser,..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 augusti kl 20:22
  • 4503 Penselvas
    Kina, 1900-tal, höjd: 28 cm
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 augusti kl 19:04
  • 4147 Skålar
    + vas, 3+ 1, Orrefors, höjd: 10-15
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 augusti kl 18:00
  • 4176 Skålar
    + vas, Kjell Engman (f. 1946), Boda, höjd: 10-22
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 augusti kl 19:17