GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas+fat 7405340

Vas+fat

nr 740 5340

"Argenta", Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 21, diameter: 18

Konditionsrapport: nagg, slitage

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

måndag 13 februari 2012
kl 19:27:09

12/2 16:45:51 1      Vinnande bud

Wilhelm Kåge

Läs mer om Wilhelm Kåge
Argenta
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio