GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas+fat 7405340

VAS+FAT

nr 740 5340

"Argenta", Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 21, diameter: 18, nagg, slitage

Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

måndag 13 februari 2012
kl 19:27:09

12/2 16:45:51 1      Vinnande bud

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
Gustavsbergs Porslinfabrik
Argenta
Gustavsbergs Studio
Liknande föremål: fat gustavsberg keramik skandinavien svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas wilhelm kåge

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev