GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas+fat 7405340

VAS+FAT

nr 740 5340

"Argenta", Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 21, diameter: 18, nagg, slitage

Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

måndag 13 februari 2012
kl 19:27:09

12/2 16:45:51 1      Vinnande bud

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
Gustavsbergs Porslinfabrik
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Studio
Liknande föremål: vas fat argenta gustavsberg wilhelm kåge keramik porslin

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook