bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Uppläggningsbestick 7584056



*
Uppläggningsbestick

nr 758 4056


5 delar, Silver, i etui, Bla 3 del Jugend


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:11:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/5 22:48:16 1      350 kr
12/5 11:54:37 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: i etui silver uppläggningsbestick ädelmetall
  • 5496 Bägare
    + mugg, silver. Höjd: 7-17
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 19:33
  • 5024 Bägare
    3 st, silver. Höjd: 4-9,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 19:19
  • 2186 Bägare
    silver, delvis förgylld, Olof H Bergström. 1810, U..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 20:18
  • 5147 Bälte
    silver, Birmingham. Längd: 60 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 19:06
  • 5146 Bälte
    silver, England. Längd: 59
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 19:03
  • 5151 Bestick
    17 delar, silver, 750g brutto
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 20:19




Ladda ner broschyr