bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Uppläggningsbestick 7584056



*
Uppläggningsbestick

nr 758 4056


5 delar, Silver, i etui, Bla 3 del Jugend


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:11:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/5 22:48:16 1      350 kr
12/5 11:54:37 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: i etui silver uppläggningsbestick ädelmetall
  • 3090 Armring
    Silver / sten, 830, Finland
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 19:50
  • 3079 Armring
    silver, MGAB, 1958, 29 gr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 18:46
  • 3160 Bägare
    2 st, silver, Graverade, 1900-talets första hälft,..//
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 20:31
  • 3078 Bägare
    ett par, silver, CG Hallberg, 1949, höjd: 12, 396 gr
    Just nu: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 18:44
  • 3019 Bägare
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, silver, 1934, höjd: 17 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 18:57
  • 3159 Bägare
    silver, 2 st, silver, England, höjd: 16-17, ca 280 gr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 20:26