bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tesil 7753460



*
Tesil

nr 775 3460


+ kopp, silver, 1915


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 19:45:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 07:45:50 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kopp silver tesil ädelmetall
  • 4273 Bägare
    6 st, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:04
  • 4055 Bägare
    silver, CGR, 1976, L Råström, vikt ca 150 g
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:15
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 117 dagar
    11 december kl 18:25