bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalk 7446457



*
Supkalk

nr 744 6457


Silver, höjd: 7


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 17:53:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/2 16:38:00 1      300 kr
23/2 12:53:00 2      150 kr
27/2 10:43:44 3      Vinnande bud
27/2 16:41:27 1      400 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalk ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:12
  • 4466 Bägare
    silver, Erik Råström, 1948, höjd: 13 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:14