bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721049



*
Spegel

nr 772 1049


Rokokostil, höjd: 132


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:33:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 14:41:22 1      200 kr
17/8 15:49:43 2      200 kr
20/8 08:52:53 3      500 kr
20/8 17:04:35 4      300 kr
20/8 17:20:32 1      500 kr
20/8 17:20:53 1      550 kr
20/8 17:25:26 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
  • 1166 Etsning
    Matisse, tryckt signatur (spegelvänd), La Cité-Not..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 oktober kl 20:22
  • 3008 Oljemålning
    Birger Ljungquist (1894-1965), Flicka med spegel, ..//
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 oktober kl 18:55
  • 7167 Solspegel
    diameter: 47, Nutida
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 oktober kl 18:38
  • 3002 Spegel
    + konsolbord, Empire, höjd: 288 cm
    Just nu: 8.200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 oktober kl 18:45
  • 6317 Spegelbuffé
    Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 155 cm, djup: 55 cm,..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 oktober kl 19:53