bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721049



*
Spegel

nr 772 1049


Rokokostil, höjd: 132


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:33:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 14:41:22 1      200 kr
17/8 15:49:43 2      200 kr
20/8 08:52:53 3      500 kr
20/8 17:04:35 4      300 kr
20/8 17:20:32 1      500 kr
20/8 17:20:53 1      550 kr
20/8 17:25:26 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
  • 2043 Bordsspegel
    Jugend, försilvrad, 'Orivit', slipat glas, höjd: 3..//
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:11
  • 3198 Handspegel
    + puderdosor, 3 delar, silver, längd: 33 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:32
  • 1059 Solspegel
    67x55
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:58
  • 1066 Spegel
    1940-tal, 79x53
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:09
  • 1328 Spegel
    1950-tal, 89x43
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:21
  • 1545 Spegel
    53x38
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:41