bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721049



*
Spegel

nr 772 1049


Rokokostil, höjd: 132


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:33:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 14:41:22 1      200 kr
17/8 15:49:43 2      200 kr
20/8 08:52:53 3      500 kr
20/8 17:04:35 4      300 kr
20/8 17:20:32 1      500 kr
20/8 17:20:53 1      550 kr
20/8 17:25:26 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
  • 6282 Golvspegel
    43x178
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:10
  • 6048 Rakspegel
    + 2 st. skrin, bland annat lönnlåda
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:47
  • 4577 Rakspegel
    valnöt, sent 1800-tal, höjd: 155 cm, höj /sänkbar ..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 19:25
  • 4241 Spegel
    + Konsol, höjd: 99+ 62
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:56
  • 6203 Spegel
    + konsol, nyrokoko, höjd: 80 + 175
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:36
  • 6260 Spegel
    115x60
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 20:45