bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 1381 Bordslampor
    ett par, spegelglas, Danmark
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 18:47
  • 9249 Sminkbord
    + 2 stolar, Bemålad, 120, djup: 50 cm, höjd: 165 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 20:00
  • 9403 Spegel
    100x80
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 18:09
  • 1580 Spegel
    118x78
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 19:46
  • 1022 Spegel
    1800-tal, rokokostil, höjd: 135 cm, ett glas bytt
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 18:11
  • 1390 Spegel
    50/60-tal, Teak, höjd: 117x35
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 19:16