bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 8136 Båtventil
    med spegel, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:57
  • 7026 Skåp
    med spegeldörrar, Indien, längd: 122 cm, djup: 59 ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:49
  • 7392 Spegel
    1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:38
  • 8347 Spegel
    förgylld, 105x58
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 18:41
  • 7310 Spegel
    Nyrokoko, höjd: 245 ca
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:44
  • 7491 Spegel
    rokokostil, 1800-tal, 138x54, kompletterad
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:00