bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 8244 Hallmöbel
    pall+ spegel+ bord. längd: 81 cm, djup: 35 cm, höj..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:30
  • 8180 Handspegel
    silver, höjd: 29 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:27
  • 8296 Serveringsvagn
    Björk, med spegelskiva, längd: 74 cm, djup: 45 cm,..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:32
  • 8139 Smyckeskrin
    med uppfällbar spegel, Kina, längd: 15 cm, djup: 2..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:46
  • 7317 Spegel
    1920-/30-tal, Björk, höjd: 130 cm, bredd: 55
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:53
  • 8124 Spegel
    1920-tal, 115x50
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:21