bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 2043 Bordsspegel
    Jugend, försilvrad, 'Orivit', slipat glas, höjd: 3..//
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:11
  • 3198 Handspegel
    + puderdosor, 3 delar, silver, längd: 33 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:32
  • 1059 Solspegel
    67x55
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:58
  • 1066 Spegel
    1940-tal, 79x53
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:09
  • 1328 Spegel
    1950-tal, 89x43
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:21
  • 1545 Spegel
    53x38
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:41