bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 8025 Bardisk
    5 delar, bardisk+ 3 barstolar+ spegel, jakaranda ..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 maj kl 19:57
  • 4151 Bordsspegel
    mahogny, 60x45
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    1 maj kl 19:33
  • 1419 Byrå
    + spegel, Louis XV-stil, längd: 67 cm, djup: 34 cm..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    1 maj kl 19:05
  • 1186 Sideboard
    + spegel, längd: 85 cm, djup: 32 cm, höjd: 60 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    1 maj kl 19:14
  • 4549 Solspegel
    diameter: 41 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    1 maj kl 19:12
  • 4542 Spegel
    + konsol, Gustaviansk stil, höjd: 68+ 138
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    1 maj kl 18:08