bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 1381 Solspegel
    diameter: 70 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:26
  • 9019 Spegel
    Empire, höjd: 96 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:06
  • 1387 Spegel
    Gustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 83 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:33
  • 8010 Spegel
    Karl Johan, höjd: 112 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:20
  • 6687 Spegel
    Mahogny, 1800-tal, höjd: 138 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:17
  • 1121 Spegellampetter
    Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 40 ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:01