bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048



*
Spegel

nr 760 7048


Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas, saknar bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

7.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:28:09 1      4.000 kr
30/4 17:28:24 2      4.100 kr
2/5 11:10:26 3      5.600 kr
28/5 11:44:36 2      ledande budet*



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
  • 5035 Spegel
    Empire, "Örebro Hallstempel", 143x60
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    26 feb kl 18:17
  • 5025 Spegel
    Gustaviansk, höjd: 125 cm
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    26 feb kl 18:42
  • 2111 Spegel
    mässing, diameter: 30 cm
    Just nu: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 feb kl 20:34




Ladda ner broschyr