bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 8025 Bardisk
    5 delar, bardisk+ 3 barstolar+ spegel, jakaranda ..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 maj kl 19:57
  • 4151 Bordsspegel
    mahogny, 60x45
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 19:33
  • 1419 Byrå
    + spegel, Louis XV-stil, längd: 67 cm, djup: 34 cm..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 19:05