bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 6048 Rakspegel
    + 2 st. skrin, bland annat lönnlåda
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:47
  • 4577 Rakspegel
    valnöt, sent 1800-tal, höjd: 155 cm, höj /sänkbar ..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:25
  • 4241 Spegel
    + Konsol, höjd: 99+ 62
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:56
  • 4234 Spegel
    Förgylld ram, 67x56
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:52
  • 6246 Spegel
    Gustaviansk stil, förgylld, 58x49
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 20:53
  • 6249 Spegel
    Oval, höjd: 58x49
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 20:58