bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 1381 Bordslampor
    ett par, spegelglas, Danmark
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 18:47
  • 9249 Sminkbord
    + 2 stolar, Bemålad, 120, djup: 50 cm, höjd: 165 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 20:00
  • 9403 Spegel
    100x80
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 18:09
  • 1580 Spegel
    118x78
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 19:46
  • 1022 Spegel
    1800-tal, rokokostil, höjd: 135 cm, ett glas bytt
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 18:11
  • 1390 Spegel
    50/60-tal, Teak, höjd: 117x35
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 augusti kl 19:16