bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 2259 Rakspegel
    omkring 1900, mahogny, Höj / sänkbar spegel
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:59
  • 2412 Skrivbyrå
    med spegel, längd: 110 cm, djup: 53 cm, höjd: 102,..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:16
  • 3026 Spegel
    1800-tal, Etikettmärkt Hermann Tautz Kungl Hof För..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:02

Vad r den vrd?