bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 9175 Brevkniv
    + handspegel, bland annat Firma Svenskt Tenn, diam..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:03
  • 9501 Hylla
    med spegel, längd: 56 cm, djup: 32 cm, höjd: 184 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:16
  • 9218 Skrin
    med spegel, Mahogny, längd: 38 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:07
  • 9461 Sminkbord
    Furu, med glasskiva, längd: 100 cm, djup: 46 cm, h..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:19
  • 9579 Spegel
    + hylla, Teak, höjd: 97+ 23
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:37
  • 7384 Spegel
    + Konsol, Mahogny, Karl Johan, 157+ 85
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:52