bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 8139 Smyckeskrin
    med uppfällbar spegel, Kina, längd: 15 cm, djup: 2..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    9 maj kl 18:46
  • 7317 Spegel
    1920-/30-tal, Björk, höjd: 130 cm, bredd: 55
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    9 maj kl 18:53
  • 8001 Spegel
    1960-tal, Teak, höjd: 96 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    9 maj kl 18:46
  • 5816 Spegel
    höjd: 143 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    9 maj kl 18:21
  • 7191 Spegel
    Karl Johan, höjd: 135 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    9 maj kl 20:01
  • 7250 Spegelbyrå
    Idegran, omkring 1900, längd: 100 cm, djup: 52 cm,..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    9 maj kl 19:22