bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 8136 Båtventil
    med spegel, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:57
  • 7026 Skåp
    med spegeldörrar, Indien, längd: 122 cm, djup: 59 ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:49
  • 8438 Spegel
    119x66
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:22
  • 7392 Spegel
    1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:38
  • 8324 Spegel
    1800-tal, Mahogny, längd: 72x45
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:47
  • 8403 Spegel
    60x80, nutida tillverkning
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:31