bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
SPEGEL

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      högst eller lika just nu*

*Det bud(tak) som för närvarande är vinnande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan eventuellt lägger ett nytt högre, och därmed vinnande, bud.
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg
Liknande föremål: spegel nyrokoko speglar

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook