bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 4188 Solspegel
    diameter: 42 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:34
  • 4169 Solspegel
    Nutida, Fisheye, konstmassa, bemålad, diameter: 31
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:25
  • 4442 Spegel
    + 1 par Spegellampetter, Tenn, höjd: 34-49
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:26




Ladda ner broschyr