bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 4446 Spegel
    1940-tal, 120x50
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:33
  • 4445 Spegel
    50/60-tal, 102x61
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:33
  • 6113 Spegel
    50/60-tal, 115x82, G&T
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 20:29