bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 3231 Sekretär
    med spegeluppsats, nyrokoko, längd: 95 cm, djup: 4..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:25
  • 5532 Spegel
    + Konsol, höjd: 108+ 68
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 18:40
  • 5226 Spegel
    1800-tal, Förgylld, höjd: 116 cm
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:02
  • 5276 Spegel
    50/60-tal, Mahognyram, 112x62
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:34
  • 5596 Spegel
    Empire, CMF, Carl Magnus Fogelgren, Linköping, Hal..//
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 18:42
  • 1496 Spegel
    Firma Svenskt Tenn, 1934, 79x28 cm
    Just nu: 5.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 18:14