bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641479



*
Spegel

nr 764 1479


Nyrokoko, höjd: 47


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:16:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 00:10:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 3302 Rakspegel
    1700-tal, höjd: 57 cm, djup: 27 cm
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    30 maj kl 20:41
  • 3597 Spegel
    + konsolbord, Sent 1800-tal, mahogny, 77 + 170
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    30 maj kl 20:44
  • 3166 Spegel
    132x72
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    30 maj kl 20:03