bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 9122 Spegel
    1800-tal, Renoveringsobjekt, höjd: 204 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 18:27
  • 9215 Spegel
    51x63
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:15
  • 8174 Spegel
    barockstil, 1800-tal, höjd: 92 cm, slitage, skador..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:31
  • 9023 Spegel
    empirestil, 52x23
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:26
  • 9132 Spegel
    Förgylld, höjd: 55 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:12
  • 9100 Spegel
    höjd: 87 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:56