bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 7716 Spegel
    1950-60-tal, Teak, Lammhults, höjd: 120 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 20:27
  • 8001 Spegel
    1960-tal, Teak, höjd: 96 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    9 maj kl 18:46
  • 7679 Spegel
    78x65
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:46