bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 1615 Spegel
    Förgylld, 68x69
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:15
  • 1071 Spegel
    Nyrokoko, 65x60
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:19
  • 3017 Spegel
    silver, diameter: 25 cm
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:03
  • 9295 Spegeltrymå
    omkring 1900, höjd: 61x175
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:01
  • 2018 Väggspegel
    Firma Svenskt Tenn, Mässing, diameter: 22 cm
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:32