bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 4068 Bordsspegel
    30-tal, Nyare glas. Höjd: 36
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 18:22
  • 5526 Kina
    2 delar, Lockurna + spegel, porslin 7 metall. Höjd..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 19:31
  • 5406 Spegel
    1800-talets början, 65x37
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 18:10




Ladda ner broschyr