bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 8025 Bardisk
    5 delar, bardisk+ 3 barstolar+ spegel, jakaranda ..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 maj kl 19:57
  • 4151 Bordsspegel
    mahogny, 60x45
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 19:33
  • 1419 Byrå
    + spegel, Louis XV-stil, längd: 67 cm, djup: 34 cm..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 19:05