bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 6282 Golvspegel
    43x178
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:10
  • 6048 Rakspegel
    + 2 st. skrin, bland annat lönnlåda
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:47
  • 4577 Rakspegel
    valnöt, sent 1800-tal, höjd: 155 cm, höj /sänkbar ..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 19:25
  • 4241 Spegel
    + Konsol, höjd: 99+ 62
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:56
  • 6203 Spegel
    + konsol, nyrokoko, höjd: 80 + 175
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 18:36
  • 6260 Spegel
    115x60
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    29 augusti kl 20:45