bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 5406 Handspegel
    Tenn, Funkis, Stämplad, diameter: 15 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 20:08
  • 6410 Skåp
    ek, med spegeldörr, jugend, längd: 90 cm, djup: 51..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 20:55
  • 6276 Spegel
    Blyinfattat glas, 118x45
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 18:23
  • 6337 Spegel
    Gustaviansk stil, 102x45
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 18:11
  • 6275 Spegel
    Rektangulär, Nutida, 150x58
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 18:22
  • 6229 Spegel
    rokokostil, 80x40
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 20:24