bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
Spegel

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 3231 Sekretär
    med spegeluppsats, nyrokoko, längd: 95 cm, djup: 4..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:25
  • 5532 Spegel
    + Konsol, höjd: 108+ 68
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 18:40
  • 5226 Spegel
    1800-tal, Förgylld, höjd: 116 cm
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:02
  • 5276 Spegel
    50/60-tal, Mahognyram, 112x62
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:34
  • 5596 Spegel
    Empire, CMF, Carl Magnus Fogelgren, Linköping, Hal..//
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 18:42
  • 1496 Spegel
    Firma Svenskt Tenn, 1934, 79x28 cm
    Just nu: 5.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 18:14