bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7585664



*
SPEGEL

nr 758 5664


Empire, höjd: 88


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 17:29:01 1      högst eller lika just nu*

*Det bud(tak) som för närvarande är vinnande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan eventuellt lägger ett nytt högre, och därmed vinnande, bud.
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook