bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721264



*
Spegel

nr 772 1264


höjd: 118


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:13:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/8 18:56:21 1      500 kr
19/8 18:49:54 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 5394 Garderobsskåp
    med spegel, längd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 194 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 18:44
  • 5238 Spegel
    + konsolbord, 1890-tal respektive nyrokoko, höjd: ..//
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 19:41
  • 5426 Spegel
    134x39
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 20:22