bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721264



*
Spegel

nr 772 1264


höjd: 118


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:13:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/8 18:56:21 1      500 kr
19/8 18:49:54 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 6282 Golvspegel
    43x178
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:10
  • 6048 Rakspegel
    + 2 st. skrin, bland annat lönnlåda
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:47
  • 4577 Rakspegel
    valnöt, sent 1800-tal, höjd: 155 cm, höj /sänkbar ..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:25
  • 4241 Spegel
    + Konsol, höjd: 99+ 62
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:56
  • 6203 Spegel
    + konsol, nyrokoko, höjd: 80 + 175
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:36
  • 6260 Spegel
    115x60
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 20:45