bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721264



*
Spegel

nr 772 1264


höjd: 118


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:13:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/8 18:56:21 1      500 kr
19/8 18:49:54 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 2009 Rakspegel
    1800-tal, (lös spegel), Valnöt, längd: 35 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 sept kl 19:14
  • 2186 Solspegel
    diameter: 55 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 sept kl 18:59
  • 2449 Solspegel
    diameter: 68, Nutida
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 sept kl 19:40
  • 2450 Solspegel
    Metall, diameter: 70 cm, Nutida
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 sept kl 19:41
  • 2266 Spegel
    57x44
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 sept kl 18:59
  • 9260 Spegel
    empirestil, signerad, 104x44
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 sept kl 20:50