bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721264



*
Spegel

nr 772 1264


höjd: 118


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:13:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/8 18:56:21 1      500 kr
19/8 18:49:54 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 6014 Dosa
    med handspegel, 30-tal, tenn / backelit, diameter:..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:50
  • 6554 Spegel
    + Konsol, Kineseri, höjd: 93+ 77
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:21
  • 6417 Spegel
    höjd: 124 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:16
  • 6687 Spegel
    Mahogny, 1800-tal, höjd: 138 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:17
  • 9021 Spegelplatå
    Tenn, 1952, längd: 77 cm, djup: 36 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:29