bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721264



*

nr 772 1264


Spegel

höjd: 118


Utrop:

800 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:13:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/8 18:56:21 1      500 kr
19/8 18:49:54 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 9242 Spegel
    + Konsolbord, mahogny, Nyrokoko. Höjd: 180+ 81
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:56
  • 2066 Spegel
    1960-tal, 128x50 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:42
  • 2034 Spegel
    60x45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:49
  • 9269 Spegel
    Empirestil, 1800-tal, 60x34
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:36
  • 2228 Spegel
    Gustaviansk stil. Höjd: 73
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:43
  • 9438 Spegel
    Karl Johan, mahogny, 180x80
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:05




Ladda ner broschyr