bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721154



*
Spegel

nr 772 1154


höjd: 139


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:07:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 13:05:31 1      100 kr
17/8 14:45:01 2      150 kr
19/8 21:03:05 3      400 kr
20/8 09:01:19 4      250 kr
20/8 09:01:32 4      400 kr
20/8 09:01:41 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 9073 Pigtittare
    Mahogny, höjd: 59 cm, längd: 46 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    31 juli kl 18:28
  • 9141 Rakspegel
    1880-tal, Mahogny, höjd: 170 ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    31 juli kl 19:07
  • 8528 Spegel
    + konsolbord, Nyrokoko, höjd: 80 + 178
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    31 juli kl 19:07