bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721154



*
Spegel

nr 772 1154


höjd: 139


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:07:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 13:05:31 1      100 kr
17/8 14:45:01 2      150 kr
19/8 21:03:05 3      400 kr
20/8 09:01:19 4      250 kr
20/8 09:01:32 4      400 kr
20/8 09:01:41 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 7075 Pigtittare
    omkring 1900, höjd: 69 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 jan kl 20:46
  • 5225 Spegel
    empirestil, 80x39
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 jan kl 18:12
  • 3470 Spegel
    Gustaviansk, 70x26
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 jan kl 19:04
  • 5416 Spegel
    Jon Frisk, Stockholms hallstämpel, 1839 empire, 91x49
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 jan kl 18:54
  • 5412 Spegel
    Olof Frisk, Stockholms Hallstämpel, 1834, Karl Joh..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 jan kl 18:41




Ladda ner broschyr