bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 5225 Spegel
    empirestil, 80x39
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 jan kl 18:12
  • 3470 Spegel
    Gustaviansk, 70x26
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 jan kl 19:04
  • 5416 Spegel
    Jon Frisk, Stockholms hallstämpel, 1839 empire, 91x49
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 jan kl 18:54
  • 5412 Spegel
    Olof Frisk, Stockholms Hallstämpel, 1834, Karl Joh..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 jan kl 18:41




Ladda ner broschyr