bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 6014 Dosa
    med handspegel, 30-tal, tenn / backelit, diameter:..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 feb kl 20:50
  • 8255 Handspegel
    Tenn, 1930, diameter: 14, 5
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 feb kl 19:30
  • 6554 Spegel
    + Konsol, Kineseri, höjd: 93+ 77
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 feb kl 20:21