bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 8180 Handspegel
    silver, höjd: 29 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:27
  • 8296 Serveringsvagn
    Björk, med spegelskiva, längd: 74 cm, djup: 45 cm,..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:32
  • 8139 Smyckeskrin
    med uppfällbar spegel, Kina, längd: 15 cm, djup: 2..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:46
  • 7317 Spegel
    1920-/30-tal, Björk, höjd: 130 cm, bredd: 55
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:53
  • 8001 Spegel
    1960-tal, Teak, höjd: 96 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:46
  • 8294 Spegel
    bronserad ram, omkr. 1900, höjd ca 100 cm, bredd c..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:49