bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 6048 Rakspegel
    + 2 st. skrin, bland annat lönnlåda
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:47
  • 4577 Rakspegel
    valnöt, sent 1800-tal, höjd: 155 cm, höj /sänkbar ..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:25
  • 4241 Spegel
    + Konsol, höjd: 99+ 62
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:56
  • 4234 Spegel
    Förgylld ram, 67x56
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:52
  • 6246 Spegel
    Gustaviansk stil, förgylld, 58x49
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 20:53
  • 6249 Spegel
    Oval, höjd: 58x49
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 20:58