bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 9280 Spegel
    förgylld, 190x90
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:30
  • 1083 Spegel
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gusta..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    21 maj kl 19:52
  • 4014 Spegel
    med teakram, 46x36 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    21 maj kl 19:52
  • 9595 Spegel
    rokokostil, metallram. Höjd: 90
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:04
  • 8022 Spegel med kon..
    mahogny, empire, spegelns mått 139x57, bordet läng..//
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:21
  • 9281 Spegelbyrå
    vitmålad. Längd: 80. Djup: 43 cm, höjd: 188 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:31




Ladda ner broschyr