bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 6138 Skål
    + handspegel, Nysilver, reliefmotiv, längd: 27-31
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 19:01
  • 6577 Solspegel
    diameter: 71 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 19:56
  • 6538 Spegel
    1800-tal, Björk, mässingsdekor, 54x39 ca
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 20:10
  • 7157 Spegel
    1960-tal, Fröseke, Nybro, Ek i naturfärg, 115x34 cm
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 18:19
  • 6532 Spegel
    70x60
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 19:31
  • 6580 Spegel
    diameter: 73 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 19:03