bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 1010 Spegel
    Empire, senare glas, signerad, Johan Petter Holmbe..//
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 maj kl 18:18
  • 7497 Spegel
    Empirestil, 90x43
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 maj kl 19:32
  • 9305 Spegel
    Empirestil, höjd: 79 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 maj kl 20:46