bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 9073 Pigtittare
    Mahogny, höjd: 59 cm, längd: 46 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 juli kl 18:28
  • 9141 Rakspegel
    1880-tal, Mahogny, höjd: 170 ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 juli kl 19:07
  • 8528 Spegel
    + konsolbord, Nyrokoko, höjd: 80 + 178
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 juli kl 19:07