bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7721296



*
Spegel

nr 772 1296


1800-tal, höjd: 60


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:02:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:18:59 1      Vinnande bud
20/8 17:47:10 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 9249 Sminkbord
    + 2 stolar, Bemålad, 120, djup: 50 cm, höjd: 165 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 20:00
  • 9403 Spegel
    100x80
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 18:09
  • 1022 Spegel
    1800-tal, rokokostil, höjd: 135 cm, ett glas bytt
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 18:11
  • 9248 Spegel
    Karl Johan, höjd: 186 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:58
  • 1058 Spegel
    omkring 1900, 26x45
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:21
  • 1221 Spegel
    Sent 1800-tal, 46x61
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:49