bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7753578



*
Sockerskrin

nr 775 3578


nysilver, 20-tal, längd: 19


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:10:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 3019 Bägare
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, silver, 1934, höjd: 17 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:57
  • 3020 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1960, höjd: 17 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:59
  • 3018 Bägare
    silver, Danmark, Albing, höjd: 8 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:24
  • 3716 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1928, höjd: 23 cm
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:55
  • 3023 Bestick
    20 delar, silver, England, bland annat London, 6+..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 20:08
  • 3022 Bestick
    76 delar, silver, Prins Albert
    Just nu: 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:15