bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7753578



*
Sockerskrin

nr 775 3578


nysilver, 20-tal, längd: 19


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:10:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 5010 Bestickuppsätt..
    135 delar, silver, David Andersen, Norge
    Just nu: 13.500 kr

    Auktionen avslutas
    om 35 dagar
    28 augusti kl 19:36
  • 5022 Bestickuppsätt..
    96 delar, bland annat fiskbestick, silver
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 35 dagar
    28 augusti kl 20:11
  • 5003 Bricka
    Silver (12 löt), längd: 58 cm, gallerkant
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 35 dagar
    28 augusti kl 20:57