bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7753578



*
Sockerskrin

nr 775 3578


nysilver, 20-tal, längd: 19


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:10:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 7090 Bägare
    silver, 1795, Rummert. Höjd: 10 cm, vikt: 49 g
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:54
  • 7080 Bägare
    silver, Johan Pettersson Berg, Norrköping 1763. Hö..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 19:09
  • 6346 Bestickuppsätt..
    nysilver, ca 90 delar
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:03
  • 7009 Bestickuppsätt..
    silver, Chippendale, 48 delar (36+ 12 delar). Brut..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:20
  • 7048 Bestickuppsätt..
    silver, W A Bolin, 1930-tal, 48 delar. Bruttovikt:..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:20
  • 7015 Bordssurtout
    silver, Ryssland, 1840-tal, längd: 18 cm, silvervi..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 19:02




Ladda ner broschyr