bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7753578



*
Sockerskrin

nr 775 3578


nysilver, 20-tal, längd: 19


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:10:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 19:12
  • 4466 Bägare
    silver, Erik Råström, 1948, höjd: 13 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 19:14