bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7753578



*
Sockerskrin

nr 775 3578


nysilver, 20-tal, längd: 19


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:10:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 7554 Bägare
    2 st, silver
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:33
  • 8222 Bägare
    silver, höjd: 15 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:47
  • 8023 Bålslev
    Silver / trä, Giertta, längd: 31 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:26
  • 6365 Bestick
    20 delar, Gunnar Cyrén (1931-2013), Nobel Guld, Ge..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:05
  • 8268 Bestick
    37 delar, Folke Arström (1907-1997), Thebe, Gense,..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:26
  • 8027 Bestick
    4 delar, silver
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:28