bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7753578



*
Sockerskrin

nr 775 3578


nysilver, 20-tal, längd: 19


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:10:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 7869 Bägare
    3 st, silver, höjd: 7-13 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 20:36
  • 5229 Bägare
    4 st, silver, bland annat W A Bolin, höjd: ca 8 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 19:42
  • 7031 Bestick
    120 delar, ca, Ep Ns, Sheffield
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 19:18
  • 7061 Bestick
    24 delar, Figast + några i annan modell, Mässing
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 19:01
  • 7625 Bestick
    25 delar, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 18:34
  • 7226 Bestick
    35 delar ca, inkomplett
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 19:17