bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 7753427



*
Smycken

nr 775 3427


Silver, 5 delar, 1950-tal


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:59:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 20:23:53 1      200 kr
2/9 00:44:56 2      250 kr
3/9 18:44:24 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver smycken vintage ädelmetall
  • 6640 Armband
    14 k, 9 gr
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:54
  • 5509 Halsband
    med hänge 18k vita diamanter (0, 16 ct) samt svart..//
    Just nu: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 19:11
  • 5267 Halsband
    med hänge 18k, briljanter (0, 18 ct)
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:33
  • 5503 Halsband
    med hänge, 18k med briljanter (0, 09 ct)
    Just nu: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 19:00
  • 5502 Halsband
    med hänge, 18k med briljanter (0, 09ct)
    Just nu: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:59
  • 5275 Hänge
    18k med briljant (0, 08 ct)
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:44