bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 7753427



*
Smycken

nr 775 3427


Silver, 5 delar, 1950-tal


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:59:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 20:23:53 1      200 kr
2/9 00:44:56 2      250 kr
3/9 18:44:24 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver smycken vintage ädelmetall
  • 3118 Armband
    silver, Georg Jensen, Bangles 155, (2000)
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:33
  • 3075 Halsband
    + armband + ring + örhängen, 4 delar, silver, Hal..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:19
  • 3142 Halsband
    + armring+ 1 par örhängen silver, Mexico
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:44