bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 7753427



*
Smycken

nr 775 3427


Silver, 5 delar, 1950-tal


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:59:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 20:23:53 1      200 kr
2/9 00:44:56 2      250 kr
3/9 18:44:24 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver smycken vintage ädelmetall
  • 2281 Armband
    förgyllt, längd: 20 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:28
  • 4430 Armband
    Georg Jensen, silver
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 20:18
  • 4392 Armband
    silver, 1950-tal
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:05
  • 4394 Brosch
    silver, 1800-talets slut, allmoge
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:08
  • 4393 Broscher
    2 st, silver, MAE Stockholm (y8), respektive silve..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:06
  • 4391 Broscher
    ca 19 st, vintage
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:04