bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 7753427



*
Smycken

nr 775 3427


Silver, 5 delar, 1950-tal


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:59:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 20:23:53 1      200 kr
2/9 00:44:56 2      250 kr
3/9 18:44:24 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver smycken vintage ädelmetall
  • 3127 Armband
    odlade pärlor, ovalt lås 14 k
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:52
  • 5219 Armring
    18 k med pärlor, 9, 2 g
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:05
  • 5420 Brosch
    + örhängen, Silver & emalj
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:16
  • 5217 Brosch
    18 k, längd: 7, 18, 1 gr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:58
  • 5224 Brosch
    18 k, med pärlor, 8 g
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:18
  • 3108 Damring
    18 k, med rubiner
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 18:55