bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 7753427



*
Smycken

nr 775 3427


Silver, 5 delar, 1950-tal


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 18:59:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 20:23:53 1      200 kr
2/9 00:44:56 2      250 kr
3/9 18:44:24 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver smycken vintage ädelmetall
  • 6575 Berlock
    18 k. I form av hästsko
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 19:31
  • 6537 Bijouterier
    diverse
    Just nu: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 19:33
  • 6533 Broscher
    3 st. Silver och emalj, Norge, bland annat David A..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    18 december kl 19:10