bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar + gafflar 7563500



*
Skedar + gafflar

nr 756 3500


12 + 12 st, Efterrätt, silver, ca 600g


Utrop:

2.500 kr

Startbud:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 18:12:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 12:29:52 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: efterrätt gafflar silver skedar ädelmetall
  • 4273 Bägare
    6 st, nysilver
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:04
  • 4055 Bägare
    silver, CGR, 1976, L Råström, vikt ca 150 g
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:15
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 112 dagar
    11 december kl 18:25