bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7721326



*
Silver

nr 772 1326


diverse, 9 del


Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:23:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 13:23:18 1      400 kr
20/8 09:30:22 2      600 kr
20/8 10:51:39 3      600 kr
20/8 10:51:51 3      650 kr
20/8 12:29:40 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 3118 Armband
    silver, Georg Jensen, Bangles 155, (2000)
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 18:33
  • 9554 Armbandsur
    Bijoux Philipp, silver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    5 december kl 19:27
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:04