bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7721326



*
Silver

nr 772 1326


diverse, 9 del


Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:23:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 13:23:18 1      400 kr
20/8 09:30:22 2      600 kr
20/8 10:51:39 3      600 kr
20/8 10:51:51 3      650 kr
20/8 12:29:40 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 2161 Armband
    2 st. silver, 1950-tal
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 november kl 18:12
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 18:25
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 18:32
  • 3015 Besickuppsättn..
    silver, 177 delar, Van Kempen & Begeer, Holland, P..//
    Just nu: 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 20:57
  • 6104 Bestick
    'SAS', Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Ro..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 november kl 19:00
  • 6006 Bestick
    27 delar, silver, 800, jugend
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 november kl 18:36