bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7721326



*
Silver

nr 772 1326


diverse, 9 del


Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:23:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 13:23:18 1      400 kr
20/8 09:30:22 2      600 kr
20/8 10:51:39 3      600 kr
20/8 10:51:51 3      650 kr
20/8 12:29:40 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 3135 Armband
    + brosch, 2+ 1 de, silver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:58
  • 3117 Armlänk
    sterlingsilver, med pärlemodekor, Mexiko 1960/70-tal
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:46
  • 3092 Bestick
    silver, ca 113 delar, GAB 1966
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:41