bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7551160



*
Silver

nr 755 1160


5 delar, kuriosa, ca 120 gr


Utrop:

600 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 17:46:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 22:22:09 1      300 kr
22/4 16:31:05 2      350 kr
22/4 17:55:14 3      Vinnande bud
23/4 07:47:40 4      500 kr
23/4 17:09:02 5      600 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kuriosa silver ädelmetall
  • 9492 Armband
    2 st, silver, Filigran
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:23
  • 8287 Armband
    silver, 1967, Stockholm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:59
  • 9486 Armband
    silver, Stockholm, 1862
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:21
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:23
  • 9348 Bestickuppsätt..
    112 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Ingrid, nysi..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:54