bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7551160



*
Silver

nr 755 1160


5 delar, kuriosa, ca 120 gr


Utrop:

600 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 17:46:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 22:22:09 1      300 kr
22/4 16:31:05 2      350 kr
22/4 17:55:14 3      Vinnande bud
23/4 07:47:40 4      500 kr
23/4 17:09:02 5      600 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kuriosa silver ädelmetall
  • 3118 Armband
    silver, Georg Jensen, Bangles 155, (2000)
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 18:33
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:12