bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7551160



*
Silver

nr 755 1160


5 delar, kuriosa, ca 120 gr


Utrop:

600 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 17:46:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 22:22:09 1      300 kr
22/4 16:31:05 2      350 kr
22/4 17:55:14 3      Vinnande bud
23/4 07:47:40 4      500 kr
23/4 17:09:02 5      600 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kuriosa silver ädelmetall
  • 7090 Bägare
    silver, 1795, Rummert. Höjd: 10 cm, vikt: 49 g
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:54
  • 7080 Bägare
    silver, Johan Pettersson Berg, Norrköping 1763. Hö..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 19:09
  • 6346 Bestickuppsätt..
    nysilver, ca 90 delar
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:03
  • 7009 Bestickuppsätt..
    silver, Chippendale, 48 delar (36+ 12 delar). Brut..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:20
  • 7048 Bestickuppsätt..
    silver, W A Bolin, 1930-tal, 48 delar. Bruttovikt:..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:20
  • 7015 Bordssurtout
    silver, Ryssland, 1840-tal, längd: 18 cm, silvervi..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 19:02




Ladda ner broschyr