bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7721327



*
Silver

nr 772 1327


10 del, diverse


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

600 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:24:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 13:24:00 1      600 kr
17/8 12:12:34 2      750 kr
20/8 10:50:28 3      1.100 kr
20/8 11:19:27 4      900 kr
20/8 11:20:08 4      1.000 kr
20/8 12:25:36 5      Vinnande bud
20/8 14:58:07 6      1.400 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 51 dagar
    11 december kl 18:25
  • 9230 Bägare
    silver, höjd: 13 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:37
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:32
  • 9257 Bestick
    30 delar, "Sessan", Nilsjohan, rostfritt
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:01
  • 7003 Bestick
    40 del ca, 1950-tal, Rostfritt
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 november kl 20:17
  • 9452 Bestick
    nysilver
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:49