bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7585375



*
Silver

nr 758 5375


Parti, diverse


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:37:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 21:00:51 1      1.100 kr
10/5 17:59:06 2      400 kr
10/5 17:59:25 2      500 kr
12/5 17:39:37 2      600 kr
14/5 14:51:51 3      900 kr
14/5 14:52:11 3      1.000 kr
14/5 14:52:52 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: parti silver ädelmetall
  • 4392 Armband
    silver, 1950-tal
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:05
  • 4273 Bägare
    6 st, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:04
  • 4055 Bägare
    silver, CGR, 1976, L Råström, vikt ca 150 g
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:15
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 116 dagar
    11 december kl 18:25
  • 4331 Bestick
    23 delar, Danmark, nysilver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:43
  • 4187 Bestick
    diverse, nysilver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:24