bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7585375



*
Silver

nr 758 5375


Parti, diverse


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:37:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 21:00:51 1      1.100 kr
10/5 17:59:06 2      400 kr
10/5 17:59:25 2      500 kr
12/5 17:39:37 2      600 kr
14/5 14:51:51 3      900 kr
14/5 14:52:11 3      1.000 kr
14/5 14:52:52 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: parti silver ädelmetall
  • 3118 Armband
    silver, Georg Jensen, Bangles 155, (2000)
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 18:33
  • 9554 Armbandsur
    Bijoux Philipp, silver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 19:27
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:04