bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7585375



*
Silver

nr 758 5375


Parti, diverse


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:37:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 21:00:51 1      1.100 kr
10/5 17:59:06 2      400 kr
10/5 17:59:25 2      500 kr
12/5 17:39:37 2      600 kr
14/5 14:51:51 3      900 kr
14/5 14:52:11 3      1.000 kr
14/5 14:52:52 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: parti silver ädelmetall
  • 7187 Armband
    silver, 1883. Vikt: 33g
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 april kl 19:24
  • 7054 Bägare
    förgyllt silver, London 1858. Höjd: 8,5 cm, vikt: ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 april kl 20:49
  • 7090 Bägare
    silver, 1795, Rummert. Höjd: 10 cm, vikt: 49 g
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 april kl 18:02
  • 7063 Bägare
    silver, 1798, höjd: 12 cm, vikt: 124 g
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 april kl 20:42
  • 7121 Bägare
    silver, 1902. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 164g
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 april kl 18:30
  • 7177 Bägare
    silver, Erik Lemon, Uppsala, 1764, Höjd: 10,5 cm, ..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 april kl 20:27




Ladda ner broschyr