bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Punchkoppar 7551147



*
Punchkoppar

nr 755 1147


6 st, Silver, 180g


Utrop:

800 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 19:00:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/4 16:05:37 1      500 kr
23/4 07:33:08 2      750 kr
23/4 11:04:06 3      Vinnande bud



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: punchkoppar silver ädelmetall
  • 5496 Bägare
    + mugg, silver. Höjd: 7-17
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:33
  • 5024 Bägare
    3 st, silver. Höjd: 4-9,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:19
  • 2186 Bägare
    silver, delvis förgylld, Olof H Bergström. 1810, U..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 20:18
  • 5147 Bälte
    silver, Birmingham. Längd: 60 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:06
  • 5146 Bälte
    silver, England. Längd: 59
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:03
  • 5151 Bestick
    17 delar, silver, 750g brutto
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 20:19




Ladda ner broschyr