bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7585040



*
Ljusstakar

nr 758 5040


1 par, + bägare 2 st, Silver


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 19:30:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/5 10:56:27 1      400 kr
13/5 23:13:30 2      150 kr
13/5 23:17:45 2      250 kr
14/5 14:13:17 3      400 kr
14/5 19:19:08 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6502 Ljusstakar
    2 st. mässing, höjd: 6 - 15
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    29 augusti kl 20:06
  • 4407 Ljusstakar
    ett par, silver, 1958, höjd: 15 cm
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    29 augusti kl 20:01
  • 6265 Ljusstake
    Georg Jensen, Danmark, Rostfritt, diameter: 25 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    29 augusti kl 20:50
  • 1026 Ljusstake
    Lisa Larson (f. 1931), Adventsgris ur Matilda, Gus..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    26 sept kl 20:25
  • 6440 Nattljusstakar
    Ett par, nysilver, Dufva, höjd: 11 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    29 augusti kl 20:41
  • 6269 Väggljusstake
    Järn, Ställbar, 1800-tal, höjd: 96 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    29 augusti kl 20:57