bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7585040



*
Ljusstakar

nr 758 5040


1 par, + bägare 2 st, Silver


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 19:30:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/5 10:56:27 1      400 kr
13/5 23:13:30 2      150 kr
13/5 23:17:45 2      250 kr
14/5 14:13:17 3      400 kr
14/5 19:19:08 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 9222 Kandelaber
    1950-tal, höjd: 40 cm, metall
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 18:26
  • 8037 Kandelaber
    Gunnar Ander (1908-1976), Ystad-Metall, höjd: 29 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 18:34
  • 4033 Kandelaber
    Stig Lindberg (1916-1982), fajans, höjd: 23 cm
    Just nu: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 18:28