bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7641373



*
Ljusstakar

nr 764 1373


1 par, Silver, 1896, höjd: 23


Utrop:

2.500 kr

Startbud:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:52:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/6 12:06:55 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 7011 Ljusstakar
    2 st, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, höjd: 12-14
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om 33 dagar
    20 feb kl 20:08
  • 8403 Ljusstakar
    3+ 2 st, Glas, + vas, höjd: 17-21
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:56
  • 9095 Ljusstakar
    ett par, Glas, omkring 1900, höjd: 27 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:41
  • 9217 Ljusstakar
    ett par, mässing, Lars Holmström, Arvika, höjd: 9 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:17
  • 3027 Ljusstakar
    ett par, sengustavianska, marmor / mässing, höjd: ..//
    Just nu: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:18
  • 3011 Ljusstakar
    ett par, Tenn, 1700-/1800-tal, höjd: 23 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:16