bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7437023



*
Litografi (F)

nr 743 7023


Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:38:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 23:07:19 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 1264 Färglitografi
    3 st, Peter Dahl (f. 1934), Epistel Nr 42,59 och 1..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:42
  • 1265 Färglitografi
    Peter Dahl (f. 1934), "Sent om natten", 213/250
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:44
  • 1092 Färglitografi
    Peter Dahl (f. 1934), 'Norna', motivet: 60x88
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:37
  • 1229 Färglitografi
    Peter Dahl (f. 1934), 1976,76/260, motivet. 56x46
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:44
  • 1091 Färglitografi
    Peter Dahl (f. 1934), Fredmans Epistlar, motivet: ..//
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:21
  • 1125 Färglitografi
    Peter Dahl (f. 1934), provtryck, 1977, komposition..//
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:08