bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7437023



*
Litografi (F)

nr 743 7023


Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:38:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 23:07:19 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7244 Färglitografi
    2 st, Paul Voss (f. 1957), 175 upplaga, bladets må..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:49
  • 9207 Färglitografi
    André Brasilier (f. 1929), 133/140, kvinna med ros..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 20:09
  • 9209 Färglitografi
    André Brasilier (f. 1929), Hästar, 29/120, motivet..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 20:14
  • 9029 Färglitografi
    Bengt Lindström (1925-2008), EA-upplaga, motivet: ..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:20
  • 7143 Färglitografi
    Björn Lindroth, Kungsfiskare, 343/360, motivet: 36x51
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:12
  • 7172 Färglitografi
    Elis Ryberg (1919-1985), Café, 192/300, sk glas, m..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:47