bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7437023



*
Litografi (F)

nr 743 7023


Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:38:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 23:07:19 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Tema
Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 3151 Färglitografi
    'Stockholm sett från norr på 1580-talet', motivet:..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:19
  • 3152 Färglitografi
    'Stockholm sett ifrån söder på 1580-talet', motive..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:22
  • 1228 Färglitografi
    Åke Westin (f. 1939), Storgatan, HC-upplaga, motiv..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    17 oktober kl 20:11