bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7437023



*
Litografi (F)

nr 743 7023


Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:38:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 23:07:19 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8151 Färglitografi
    A Samuelsson, EA-upplaga, kvinna, motivet: 60x40
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 feb kl 18:32
  • 6190 Färglitografi
    Ardy Strüwer (f. 1939), EA-upplaga, motivet: 60x80
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 feb kl 20:59
  • 6031 Färglitografi
    Astri Bergman-Taube (1898-1980), Gröna Lund, motiv..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 mars kl 19:03
  • 8207 Färglitografi
    Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sjösalavår, 304/7..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 feb kl 18:51
  • 6266 Färglitografi
    Berndt Wennström (f. 1945), 134/380, bladets mått:..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 feb kl 18:37
  • 5362 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), 158/290, motivet: 38x46
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 mars kl 20:55