bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7437023



*
Litografi (F)

nr 743 7023


Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:38:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 23:07:19 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 1267 Färglitografi
    André Masson (1896-1987), EA-upplaga, bladets mått..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 19:59
  • 1207 Färglitografi
    Astri Bergman-Taube (1898-1980), 702/750, motivet:..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 20:41
  • 4108 Färglitografi
    Bengt Jansson, HC-upplaga, Skeppsholmen, signerad,..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 19:48
  • 1123 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), 335/360, bladets måt..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 20:24
  • 1124 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), 335/360, Waxholm, bl..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 20:25
  • 2012 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Gröna Lund, HC 20/36..//
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 20:19