bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7437023



*
Litografi (F)

nr 743 7023


Peter Dahl (f. 1934), 36/90, motivets mått: 55x39


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:38:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 23:07:19 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6065 Färglitograf
    Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad o..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 18:27
  • 6366 Färglitografi
    1800-tal, motivet: 23x17
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 18:49
  • 6490 Färglitografi
    2 st, Sture Berger, 170 upplaga, bladets mått: 37x29
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 20:48
  • 6621 Färglitografi
    Åke Westin (f. 1939), Sverige. Katten och månen, m..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 20:16
  • 6619 Färglitografi
    Åke Westin (f. 1939), Sverige. Katten och månen, s..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 20:14
  • 6625 Färglitografi
    Åke Westin (f. 1939), Sverige. Morgonbris, motivet..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 20:22