bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7616169



*
Litografi (F)

nr 761 6169


Lage Lindell (1920-1980), 54/91, bladets mått: 77x104, skadad glasskiva


Lage Lindell, född 1920 i Stockholm, död där 1980, svensk målare,

Följerätt

Ja

Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 18:00:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/5 21:21:50 1      300 kr
26/5 00:46:52 2      350 kr
28/5 12:51:01 3      500 kr
28/5 13:52:49 4      Vinnande bud
28/5 15:47:15 5      650 kr



  • Konstnär/Designer

Lage Lindell

Lage Lindell, född 1920 i Stockholm, död där 1980, svensk målare,

Läs mer om Lage Lindell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik lage lindell litografi litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 9316 Färglitografi
    Harald Lindberg (1901-1976), 172/300, motivet: 35x40
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    31 juli kl 19:56
  • 7371 Färglitografi
    Johannes Olsson (f. 1945), 19/170, motivet: 61x61
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    31 juli kl 18:34
  • 9306 Färglitografi
    Peter Dahl (f. 1934), bröllop, signerad, bladets m..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    31 juli kl 19:14