bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Koppar 7721317



*
Koppar

nr 772 1317


7 st, Silver, ca höjd 4, 5


Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:18:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 12:47:36 1      300 kr
20/8 09:39:02 2      350 kr
20/8 10:46:45 3      400 kr
20/8 10:47:38 3      700 kr
20/8 12:23:58 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar silver ädelmetall
  • 9266 Bordslampa
    Koppar, diameter: 25 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:16
  • 7243 Kaffegods
    8 delar, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelain..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 18:47
  • 9162 Kaffekoppar
    + assietter, 4 + 8 delar, Dresden, Gustafsberg
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:16
  • 9058 Kaffekoppar
    9 st, Tjeckien
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 18:18
  • 9014 Kaffeservis
    3 delar, nysilver, England
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:32
  • 9107 Koppar
    4 st, Lackarbete, Japan, signerade, diameter: 10-13
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:12