MÖBLER / Bord / Konsolbord 7607030

Konsolbord

nr 760 7030

Rokoko, Senare stenskiva, längd: 78, djup: 40, höjd: 74 (utan skiva), slitage, skador, lagad

Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.500 kr

måndag 28 maj 2012

25/5 20:51:10 1      Vinnande bud

  • Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.