MÖBLER / Bord / Konsolbord 7607030

KONSOLBORD

nr 760 7030

Rokoko, Senare stenskiva, längd: 78, djup: 40, höjd: 74 (utan skiva), slitage, skador, lagad

Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

måndag 28 maj 2012

25/5 20:51:10 1      högst eller lika just nu*

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Liknande föremål: konsolbord rokoko senare stenskiva utan skiva bord

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook