MÖBLER / Bord / Konsolbord 7607030

KONSOLBORD

nr 760 7030

Rokoko, Senare stenskiva, längd: 78, djup: 40, höjd: 74 (utan skiva), slitage, skador, lagad

Utrop:

5.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

måndag 28 maj 2012

25/5 20:51:10 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Liknande föremål: konsolbord rokoko senare stenskiva utan skiva bord

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev