bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 7721463



*
Keramik

nr 772 1463


Rörstrand/UE, 5 delar


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:28:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 08:23:21 1      100 kr
18/8 20:17:51 2      250 kr
19/8 21:17:57 3      250 kr
20/8 13:33:13 4      Vinnande bud
20/8 19:06:23 5      350 kr


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige
  • 9012 Apoteksburkar
    2 st. 1800-tal, porslin, 2 st. alabaster samt medi..//
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:36
  • 9143 Ask
    + flaska, Åke Holm (1900-1980), Höganäs, diameter:..//
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:48
  • 9130 Cocotteformar
    6 st, Rörstrand
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:53
  • 9157 Dubbelkanna
    Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, längd: 23 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:49
  • 9021 Fat
    2 st. porslin, 1800-tal, längd: 27 resp, diameter:..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:58
  • 9090 Fat
    Meissen, II-sortering
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:45