bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 7721463



*
Keramik

nr 772 1463


Rörstrand/UE, 5 delar


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:28:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 08:23:21 1      100 kr
18/8 20:17:51 2      250 kr
19/8 21:17:57 3      250 kr
20/8 13:33:13 4      Vinnande bud
20/8 19:06:23 5      350 kr


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige
  • 5330 Assietter
    + skål, 10 + 1 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:38
  • 1014 Fat
    Mari Simmulson (1911-2000), Upsala-Ekeby, längd: 2..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 18:11
  • 5129 Golvurna
    Gips, 1950-tal, höjd: 44 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:44
  • 5010 Golvurna
    Porslin, Reliefdekor med drakar, höjd: 55 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:28
  • 5044 Golvvas
    Herman Kähler (1846-1917), höjd: 42 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:35
  • 3409 Golvvas
    Kina, höjd: 59 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:39