bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 7721463



*
Keramik

nr 772 1463


Rörstrand/UE, 5 delar


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:28:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 08:23:21 1      100 kr
18/8 20:17:51 2      250 kr
19/8 21:17:57 3      250 kr
20/8 13:33:13 4      Vinnande bud
20/8 19:06:23 5      350 kr


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige
  • 8220 Årstallrikar
    3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, diam..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:25
  • 7001 Dubbelkanna
    Colorado, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, ..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om 34 dagar
    20 feb kl 19:51
  • 8194 Fat
    Arabia, Birger Kaipiainen (1915-1988), 19x21
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:15
  • 7029 Fat
    Gustavsberg, diameter: 20 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om 34 dagar
    20 feb kl 18:47
  • 7140 Golvvas
    1800-tal, Kina, höjd: 60 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:37
  • 7007 Kaffekoppar
    med fat, 10 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Blå ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om 34 dagar
    20 feb kl 19:47