bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktfat 7347012



*
Fruktfat

nr 734 7012


på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31


Utrop:

500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2012
kl 17:16:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 12:55:51 1      300 kr
15/1 19:22:35 2      400 kr
15/1 19:22:53 2      400 kr
16/1 15:05:12 3      400 kr
16/1 15:05:35 3      450 kr
16/1 16:30:40 4      500 kr
16/1 16:50:47 5      750 kr
16/1 17:05:37 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg
Liknande föremål: fot fruktfat nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev