bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktfat 7347012



*
Fruktfat

nr 734 7012


på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31


Utrop:

500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2012
kl 17:16:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 12:55:51 1      300 kr
15/1 19:22:35 2      400 kr
15/1 19:22:53 2      400 kr
16/1 15:05:12 3      400 kr
16/1 15:05:35 3      450 kr
16/1 16:30:40 4      500 kr
16/1 16:50:47 5      750 kr
16/1 17:05:37 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot fruktfat nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 3044 Bålskål
    Silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1916, höjd: 20 ..//
    Just nu: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 18:36
  • 3033 Bestick
    63 del, Silver, CG Hallberg, Chippendale, 2100g br..//
    Just nu: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:11
  • 2320 Bordsur
    silver, England, batteridrivet, 9x6
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:03
  • 2114 Dessertgafflar
    + mockaskedar med mera, totalt 25 del, silver, 12..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:07
  • 2139 Etui
    Silver
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 18:35
  • 2528 Fat
    på fot, Silver, Nyrokoko, Graverat, höjd: 16 cm, d..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 18:49

Vad r den vrd?