bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktfat 7347012



*
Fruktfat

nr 734 7012


på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31


Utrop:

500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2012
kl 17:16:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 12:55:51 1      300 kr
15/1 19:22:35 2      400 kr
15/1 19:22:53 2      400 kr
16/1 15:05:12 3      400 kr
16/1 15:05:35 3      450 kr
16/1 16:30:40 4      500 kr
16/1 16:50:47 5      750 kr
16/1 17:05:37 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot fruktfat nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 53 dagar
    11 december kl 18:25
  • 9257 Bestick
    30 delar, "Sessan", Nilsjohan, rostfritt
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:01
  • 9446 Bestickservis
    135 delar, silver, Finland
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    om 53 dagar
    11 december kl 18:40