bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktfat 7347012



*
Fruktfat

nr 734 7012


på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31


Utrop:

500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2012
kl 17:16:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 12:55:51 1      300 kr
15/1 19:22:35 2      400 kr
15/1 19:22:53 2      400 kr
16/1 15:05:12 3      400 kr
16/1 15:05:35 3      450 kr
16/1 16:30:40 4      500 kr
16/1 16:50:47 5      750 kr
16/1 17:05:37 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot fruktfat nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 7869 Bägare
    3 st, silver, höjd: 7-13 cm
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 20:36
  • 5229 Bägare
    4 st, silver, bland annat W A Bolin, höjd: ca 8 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:42
  • 7031 Bestick
    120 delar, ca, Ep Ns, Sheffield
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:18
  • 7061 Bestick
    24 delar, Figast + några i annan modell, Mässing
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:01
  • 7625 Bestick
    25 delar, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 18:34
  • 7226 Bestick
    35 delar ca, inkomplett
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:17