bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktfat 7347012



*
Fruktfat

nr 734 7012


på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31


Utrop:

500 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2012
kl 17:16:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 12:55:51 1      300 kr
15/1 19:22:35 2      400 kr
15/1 19:22:53 2      400 kr
16/1 15:05:12 3      400 kr
16/1 15:05:35 3      450 kr
16/1 16:30:40 4      500 kr
16/1 16:50:47 5      750 kr
16/1 17:05:37 6      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot fruktfat nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 5496 Bägare
    + mugg, silver. Höjd: 7-17
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:33
  • 5024 Bägare
    3 st, silver. Höjd: 4-9,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:19
  • 2186 Bägare
    silver, delvis förgylld, Olof H Bergström. 1810, U..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 20:18
  • 5147 Bälte
    silver, Birmingham. Längd: 60
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:06
  • 3365 Bestick
    7 delar, silver, bland annat Ryssland. Längd: 14-21
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:37
  • 6033 Bestickuppsätt..
    62 delar, silver, Åkerbärsblomma, Haparanda
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:01




Ladda ner broschyr