bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 7721197



*
Fat

nr 772 1197


Silver, Graverat, diameter: 29 ca 500 g


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:18:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 11:28:30 1      1.800 kr
20/8 10:44:50 2      Vinnande bud
20/8 14:54:20 3      2.000 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat graverat silver ädelmetall
  • 6115 Askfat
    + fat, 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstra..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 18:21
  • 6714 Färglitografi
    Mikael Kihlman (f. 1953), 91/150, fat & körsbär, m..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    27 feb kl 19:46
  • 6618 Fat
    + coaster, silver, diameter: 8-23 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 18:02
  • 5790 Fat
    + figurin, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcela..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 18:41
  • 5003 Fat
    + skål+ vas, Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Kost..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:11
  • 4308 Fat
    + skål, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs St..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 19:25