bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 7721197



*
Fat

nr 772 1197


Silver, Graverat, diameter: 29 ca 500 g


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:18:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 11:28:30 1      1.800 kr
20/8 10:44:50 2      Vinnande bud
20/8 14:54:20 3      2.000 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat graverat silver ädelmetall
  • 7659 "flygande tefat"
    JH Design, diameter: 40
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:04
  • 7297 Fat
    + skål, Rosenthal, handmålade, diameter: 34 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:42
  • 7135 Fat
    Bertil Vallien (f. 1938), Kosta Boda, diameter: 27
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:20
  • 5255 Fat
    Japan, 1800-tal, diameter: 46 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 19:30
  • 1048 Fat
    keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs S..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    16 maj kl 20:08
  • 3427 Fat
    Mari Simmulson (1911-2000), UE Upsala-Ekeby, 18x18
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    16 maj kl 18:46