bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 7721197



*
Fat

nr 772 1197


Silver, Graverat, diameter: 29 ca 500 g


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:18:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 11:28:30 1      1.800 kr
20/8 10:44:50 2      Vinnande bud
20/8 14:54:20 3      2.000 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat graverat silver ädelmetall
  • 5597 Fat
    Japan, Meiji, 1800-tal, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 19:42
  • 1014 Fat
    Mari Simmulson (1911-2000), Upsala-Ekeby, längd: 2..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:11
  • 3556 Koppar med fat
    10 delar, Bing & Grøndahl
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:00
  • 5613 Krukor med fat
    + skål, 3 delar, nutida tillverkning, höjd: 6-12 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:37
  • 5175 Skålar
    + skålfat, 4 st, Arabia, diameter: 19-25
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:24
  • 5588 Skålfat
    12 st, Kina
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:00